Drahá výroba elektroaut může ohrozit evropské OEM

Tomáš Svoboda Aimtec
8. 3. 2021 | 4 minuty čtení

Výroba elektroauta pro evropské OEM bude i za deset let dražší než výroba kompaktního automobilu se spalovacím motorem. Poroste tlak na ziskovost firem, který může časem vést k jejich spojování do větších celků, i na sdílení R&D nákladů. Propadnou se evropští lídři automotive do červených čísel?

Podle studie konzultační firmy Oliver Wyman pro Financial Times bude i na konci této dekády pro evropské OEM nákladnější vyrobit bateriové kompaktní elektroauto (EV) než kompaktní automobil (vůz nižší střední třídy – VW Golf, Škoda Octavia, Toyota Corolla) s klasickým spalovacím motorem. Tato zjištění poukazují na riziko pro ziskové marže skupin, jako jsou například Volkswagen nebo nově vzniklá skupina Stellantis (fúze PSA a FCA), v období, kdy se uvedení OEM výrobci chystají na masivní elektrickou ofenzivu a hodlají v příštích letech uvést na trh desítky čistě elektrických modelů. „Na elektrických vozidlech se dá vydělávat, ale ziskovost bude nižší než u benzínových a naftových modelů,“ uvedl pro Financial Times Simon Schnurrer, partner pro automobilový průmysl ve společnosti Oliver Wyman.

Porovnání nákladů na výrobu automobilu se spalovacím motorem vůči nákladům na elektrické auto.
Zdroj obrázku: Financial Times

Cena nejdražšího komponentu elektroauta, tedy 50kWh baterie, by měla do konce tohoto desetiletí klesnout ze současných průměrných 8 000 EUR přibližně na 4 300 EUR.

Cenu výroby sníží giga továrny a jednodušší automatizace

Podle studie nelze očekávat, že by náklady na výrobu a montáž vozu se spalovacím motorem výrazně klesaly. Výrobci automobilů totiž své investice zaměřují na vyladění výrobních linek pro jednodušší elektroauta obsahující méně komponent, jejichž montáž se tak dá snáze automatizovat.

I v případě, že by do roku 2030 klesly průměrné náklady na výrobu elektrovozu o pětinu na hodnotu 16 000 EUR, stále bude 9% rozdíl oproti výrobním nákladům na kompaktní vůz s ICE (Internal Combustion Engine). Cena nejdražšího komponentu elektroauta, tedy 50kWh baterie, by měla do konce tohoto desetiletí klesnout ze současných průměrných 8 000 EUR přibližně na 4 300 EUR, a to především díky dokončení několika bateriových giga továren v Evropě a v Asii. Do roku 2030 se má jejich kapacita v Evropě zvýšit ze současné hodnoty 39 GWh na 617 GWh, z toho 40 % najdeme v Německu. Podíl Evropy z celkové světové kapacity by tak měl v roce 2030 činit zhruba čtvrtinu.


Kapacita továren na výrobu baterií do elektrovozidel
Zdroj obrázku: VDE Renewables

Jak z toho ven? Investicemi do vývoje a outsourcingem na Tier 3 

„Výroba elektrických modelů bude levnější než u ICE někdy po roce 2030,“ očekává Simon Schnurrer. Naděje na snížení výrobní ceny elektrovozů se skrývá také v možném průlomu ve vývoji baterií, např. rozšířenějším využívání tzv. solid state baterií jako náhrady lithium-iontových.

Vývoj průměrné ceny lithium-iontového battery packu, Zdroj: BloombergNEF
Vývoj průměrné ceny lithium-iontového battery packu
Zdroj obrázku: BloombergNEF

Studie také tvrdí, že automobilky budou nuceny postoupit část z hodnotového řetězce (část svého podílu na přidané hodnotě) zejména Tier 3 dodavatelům. Ti se často specializují na jednotlivé komponenty, například polovodiče či materiály pro výrobu baterií, jako jsou kobalt nebo nikl. Na rozvoj těchto oblastí nyní automobilky nemají peníze, protože velkou část prostředků z R&D rozpočtů alokují na rozvoj elektrických modelů.


Banner_WP_CZ


Navzdory vyšším výrobním nákladům se v Evropě prodávají kompaktní elektromobily často levněji než modely se spalovacími motory. Mohou za to především štědré dotace v zemích západní Evropy jako bonus za nákup nízkoemisního vozidla (ve Francii až 7 000 EUR) kombinovaný s tzv. šrotovným (ve Francii až 5 000 EUR).

Stojíme uprostřed historické transformace automotive průmyslu. Rostoucí trend elektromobility bude i nadále přímo ovlivňovat chování a strategické plánování OEM automobilek. Ať už jde o snahu co nejvíce snížit výrobní náklady a s tím spojenou větší závislost na dodavatelích níže v hodnotovém řetězci, nebo kvetoucí spolupráci mezi firmami, které vždy bývaly spíše soupeři. Poučení je ale jasné. Základem úspěchu je nezaspat a připravit se na zvýšenou dynamiku trhu, který se mění raketovým tempem.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading