EDI žije a získává na významu, říká Tolga Ozkundakci z IAC

14. 7. 2022 | 4 minuty čtení

Viceprezident pro IT v evropské divizi International Automotive Components Group Tolga Ozkundakci zodpovídá za informační technologie ve všech 17 výrobních závodech, které IAC Group v Evropě provozuje. Elektronické sdílení dat (EDI) považuje za nutný nástroj pro každý článek dodavatelského řetězce v automotive. „V posledních dvou letech jsme dosáhli zvýšení harmonizace dodavatelského EDI u našich partnerů ze 40 na 88 procent,“ uvádí manažer, který řídí IT evropské IAC poslední tři roky, v rozhovoru s Janem Stočesem, ředitelem Cloud & Integration Solutions ze společnosti Aimtec.

Občas je možné zaslechnout názor, že EDI pomalu ale jistě opouští scénu. S tím Ozkundakci rozhodně nesouhlasí. Minimálně v oblasti automobilového průmyslu to podle něj neplatí. „Pokud jste OEM výrobce nebo dodavatel Tier1 či Tier2, je EDI určitě nutnost. EDI rozhodně žije a nabývá na významu, zejména pokud jde o automatizaci některých obchodních procesů. Se zákazníky nyní řešíme možnosti rozpisu dodávek, což obnáší získání přístupu k celému harmonogramu dodávek. Zásadní je dodavatelské EDI, jehož cílem je maximální možná automatizace celého dodavatelského řetězce,“ líčí Ozkundakci dění v oblasti sdílení informačního toku v automobilovém průmyslu.

Velký krok vpřed

Ozkundakciho IAC využívá EDI především v komunikaci se zákazníky, ale i k sekvencování faktur či kalkulacím. Velkým tématem je pro IAC dodavatelské EDI, protože ne všechny spolupracující subjekty jsou schopny EDI používat. „To je pro nás určitě výzva, mám ale údaj, že v posledních dvou letech stoupla dodavatelská EDI compliance ze 40 na 88 procent, což je důsledek naší snahy co nejvíce automatizovat chod veškerých výrobních procesů,“ vysvětluje Ozkundakci

„Největší výzvou je komunikace. Pokud máme 2000 dodavatelů, které chceme ze 100 procent převést na EDI, vyžaduje to velké úsilí. Samotná technická implementace je pak tím nejmenším, protože standard i komunikační kanály jsou stanoveny.“

Tolga Ozkundakci, European Vice President of IT and Systems, IAC Group

Ne vždy je snadné partnery o nutnosti EDI přesvědčit. Podle Ozkundakciho je nejdůležitější najít správnou osobu, u níž téma dopadne na úrodnou půdu. „Největší výzvou je komunikace. Pokud máme 2000 dodavatelů, které chceme ze 100 procent převést na EDI, vyžaduje to velké úsilí. Samotná technická implementace je pak tím nejmenším, protože standard i komunikační kanály jsou stanoveny,“ přibližuje Ozkundakci.

Budoucnost EDI

Ozkundakci se domnívá, že oblast elektronického sdílení dat čeká další rozvoj a růst bude i jeho význam. Za klíčové směry budoucího vývoje považuje XML, internet věcí, blockchain a umělou inteligenci. To vše bude dál podporovat optimalizaci a automatizaci procesů. Znamená to rovněž rostoucí nároky na zvýšený objem přenášených dat. „Myslím, že i v oblasti EDI se stále více směřuje ke cloudu. Pochybuji, že ještě vůbec existují firmy, které používájí EDI-on-premise. My s veškerými získanými EDI daty dále pracujeme, ať už se týkají logistických procesů či financí, provádíme nejrůznější vyhodnocení a podobně,“ vysvětluje Ozkundakci.

WebEDI

Samostatnou kapitolou je podle Ozkundakciho téma WebEDI, tedy online platformy EDI, které poskytují subjektům bez vlastního EDI řešení alespoň základní možnost sdílení informací s partnery. Takové řešení nabízí i IAC. „Máme nejrůznější dodavatele, a protože v automotive je EDI standard, chceme, aby i oni byli schopni elektronicky data sdílet alespoň podle minimálních kritérií. Proto nabízíme vlastní WebEDI řešení, přes nějž se uskuteční asi 10 až 15 procent výměny dat,“ říká Ozkundakci.

Co trápí IAC

Kromě zmíněného tématu WebEDI, které má zajistit výměnu dat se všemi dodavateli, se IAC nyní hodně soustředí na jednání s logistickými firmami. „Máme partnery, s nimiž to není vždy jednoduché. Samozřejmě potřebují data, aby mohli optimalizovat přepravu. Tady se ale často střetáváme z hlediska načasování, kdy data nejsou vždy ve správný čas k dispozici. Jinak jsme na tom ale dobře, aktuálně máme zavedené všechny potřebné standardy, důležité systémy po celé Evropě máme standardizované. Čeká nás ještě sjednocení EDI systémů, protože v Evropě používáme čtyři. Všechny jsou ale od jednoho výrobce, takže je chceme sjednotit a přesunout do cloudu,“ uzavírá manažer.


Kdo je Tolga Özkundakci?

330x330 Tolga Oezkundakci

Tolga Özkundakci zastává ve skupině IAC už více než tři roky funkci European Vice President of IT and Systems. Skupina IAC (International Automotive Components Group) patří k předním světovým dodavatelům systémů a komponentů pro automobilový průmysl. Provozuje 57 závodů v 17 zemích a v současnosti zaměstnává přes 18 000 lidí. Roční tržby IAC přesahují částku 4 miliard USD, přičemž 49 % obchodního mixu tvoří tržby z Evropy. IAC dodává komponenty pro výrobce vozidel značek Ford, Daimler, General Motors nebo Volvo. Aktuálně se IAC zaměřuje především na vozy kategorie SUV a CUV.


Chcete se svými zákazníky a dodavateli komunikovat jednoduše, rychle a spolehlivě, stejně jako tomu je ve společnosti IAC? >> Kontaktujte nezávazně našeho experta na EDI řešení.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading