Kdo vyhraje závod o globální IoT síť?

Petr Stejskal Aimtec
2. 5. 2016 | 4 minuty čtení

Startovní výstřel zazněl. Závod o to, kdo vybuduje globální komunikační síť pro Internet věcí (IoT), začal. Z univerzitních laboratoří a garážových start-upů postupně vykrystalizovaly tři základní modely, které budou bojovat o své místo na slunci. Právě se začíná psát historie – buďme rádi, že můžeme být u toho.

Internet věcí neboli milióny až miliardy vzájemně propojených zařízení, to vlastně není nic nového. Takzvaná „machine to machine“ (M2M) komunikace je tu s námi již mnoho desítek let. V souvislosti s technologickým rozvojem se však její použití začíná dostávat i do jiných vertikál a mnohem více se přibližovat koncovému uživateli. Z velkých výrobních hal a zamotaného světa PLC a výrobních strojů se tak propojená zařízení přibližují do míst běžné spotřeby a téměř každý je může potkat ve svém životě.

Globální komunikační standard

Aby si „věci“ mohly „povídat“, je třeba vybudovat globální komunikační standard, který bude mít dvě základní vlastnosti – bude levný a bude energeticky nenáročný. Dosud se většinou vyžívaly mobilní sítě druhé generace (přenos dat přes GPRS), ty jsou však již na ústupu, a operátoři tak vzhlížejí k dalším technologiím, v budoucnu mohou přinést nové zisky.

Pozornost k sobě přitahují sítě založené na standardu LPWAN, neboli Low-power WAN. Jde o bezdrátovou komunikační síť, podobnou té mobilní, která má za cíl poskytnout platformu pro energeticky nenáročný přenos malého množství dat v reálném čase. V současné době se předpokládá největší rozšíření sítí typu SigFox nebo LoRa. Jako třetí vzadu stojí ještě LTE-M, která rozšiřuje možnosti současných LTE vysílačů.

SigFox a LoRa

SigFox byl založen v roce 2009 a během několika let dokázal nastřádat dostatečný počet prostředků k tomu, aby jejich síť byla komerčně spuštěna a dále propagována do dalších zemí. Princip je podobný jako u GSM sítí. To znamená, že je třeba vybudovat síť základnových stanic, které přijímají signály od naprogramovaných klientských jednotek a tyto informace posílají dále do cloudu. Zde je možné si informace programově vyzvedávat a dále je zpracovávat. Je určen primárně pro komunikaci ve směru klient – základnová stanice. Technicky je sice možný i opačný směr, jeho využití je ale programově komplikované a technologicky omezené. Klientská zařízení jsou schopna běžet na klasickou knoflíkovou baterii až několik měsíců, typickou aplikací jsou například čidla alarmů, která potřebují odeslat informaci pouze v případě detekce nestandardní situace. SigFox síť jim umožní odeslat informace rychle, levně a za minimálního proudového odběru.

LoRa (nebo LoRaWAN) technologie je oproti SigFoxu zásadně odlišná plnou podporou obousměrné komunikace. Liší se také její komunikační protokol, funguje však na obdobném principu. Základnové stanice jsou mnohem levnější než pro SigFox. LoRaWAN sítě stavějí na otevřenosti, veškeré specifikace jsou veřejně přístupné a prakticky každý může standardy adaptovat a poskytovat síť založenou na LoRaWAN protokolu.

LTE-M je rozšířením stávajícího LTE protokolu, který již řada operátorů mobilních sítí poskytuje a má pro ně vystavěné základnové stanice. Většina takových stanic je poměrně snadno upgradovatelná na podporu LTE-M, a proto ji operátoři sledují velmi bedlivě. Velkým potenciálním problémem je však dostupnost jednoduchých a levných zařízení podporujících tuto síť. Světový lídr Qualcomm drží velkou řadu patentů a zatím nejeví velký zájem o to, zpřístupnit je celosvětové komunitě, díky které by mohla vzniknout řada levných čipů podporujících LTE-M.

Kdo s koho

Kdo závod o globální IoT síť vyhraje, zatím není vůbec jasné. Může to být SigFox, LoRa, anebo někdo úplně jiný. Obě uvedené sítě se liší nejen technologickými specifikacemi, ale hlavně obchodním modelem. SigFox se chce stát globální sítí, a i přestože se domlouvá s lokálními operátory, veškerá data z celého světa nakonec půjdou přes vlastní SigFox servery. Oproti tomu LoRa umožňuje komukoli vybudovat veškerou infrastrukturu, vyžaduje však dodržení určitých standardů. Podniky nebo jednotlivci si dokonce mohou vybudovat vlastní privátní infrastrukturu. Možnosti jsou otevřené, jisté je jen jedno. Nevyhraje ten s nejlepší technologií, ale ten, kdo bude mít nejzajímavější obchodní model. Kdo si pamatuje válku Betamax a VHS standardů, mohl by vyprávět.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading