MENU
×
Home O společnosti Novinky Digitalizace se vyplatí. Je ale třeba se na ni připravit

25. 10. 2018

Digitalizace se vyplatí. Je ale třeba se na ni připravit

Plzeň, 25. října 2018 

Je digitalizace přínosem, nebo naopak nutným zlem? Konference Trendy automobilové logistiky (TAL) 2018 přinesla jasnou odpověď: Digitalizace se vyplatí. Musí jí ale předcházet důkladná příprava. Technologie se navíc stávají stále dostupnějšími a jednoduššími a společnostem, které nebudou inovovat, hrozí zánik. Jak se přichystat na nástup nových generací a na první kroky v digitalizaci, uvedli ve svých příspěvcích tuzemští i zahraniční řečníci 10. října v Plzni. Již podevatenácté zde společnost Aimtec společně s IHK Regensburg pořádala konferenci TAL.

Trendy automobilové logistiky se letos zaměřily na téma Digital Factory: Překážka nebo výhra? Téměř 200 účastníků z řad výrobních a logistických firem, ale i zástupců z poradenství a odborných spolků mělo možnost si vyslechnout prezentace o nejnovějších technologiích, ale i konkrétní případové studie z praxe. Dopolední program zahájil Paul Norford ze Zebra Technologies, který představil svůj pohled na to, jak nastupující generace mění svět okolo nás. Právě ony vyrůstají ve světě plném technologií, nezažily dobu bez chytrých telefonů a televizí a technika je pro ně přirozenou součástí života. Na to samozřejmě musí reagovat i firmy, které, aby nezanikly, musí inovovat své produkty a obchodní modely.

 

Na mladou generaci upozornil i další z řečníků – Philipp Zimmermann ze společnosti Franka Emika. Tento německý start-up vyvíjí cenově dostupné a bezpečné kolaborativní roboty. I děti školního věku jsou schopné takové přístroje programovat, což je obrovská změna oproti současnému stavu, kdy je integrace průmyslových robotů velmi složitá. Takový posun (od obrovských robotů, v jejichž blízkosti nemohou pracovat lidé, k dostupným, spolupracujícím robotům) bude znamenat velký posun v průmyslu i v každodenním životě. Lidem přinese možnost věnovat se sofistikovanějším činnostem a ty jednoduché přenechat strojům.

 

Dopolední blok zakončil Matthias Pröller ze ZF, který představil integraci prvků průmyslového internetu věcí (IIoT) zařízení jak do logistických procesů, tak i do komplexní infrastruktury, která zahrnuje na jedné straně cloud a SAP EWM na straně druhé. Malé IIoT tagy, které vyvinula dceřiná společnost Openmatics, umožňují jednodušší a rychlejší komunikaci například mezi skladem a výrobou. Tato zařízení jsou důkazem, že továrna se může stát chytřejší a flexibilnější i díky rozměrově malým nástrojům.

 

Odpolední blok konference už patřil případovým studiím. Své zkušenosti se zaváděním nových systémů přišli předat zástupci společností IAC Group, RINGFEDER a Panasonic Automotive Systems. Každý se potýkal s jinými výzvami. IAC Group stálo před novým projektem a dodávkami komplexních interiérových dílů v sekvenci, jejichž výrobu ve vysokém taktu je třeba správně řídit. RINGFEDER sice není dodavatelem automotive, i tak ale musí řešit dodávky svých výrobků v přesně stanovený čas. Zároveň potřeboval vyřešit digitalizaci svého skladu v systému SAP. Na co si při takovém procesu dát pozor, upozornil Martin Hana. Veronika Rejmanová z Panasonic Automotive Systems zase představila proces změny, kterou společnost prošla při plánování výroby. Panasonic řešil potřebu plánovat nejen velké množství výrobních operací, ale také s více plánovači najednou. Závěrečnou prezentací byla společná práce společností Sewio a Aimtec, které představily technologii pro sledování objektů uvnitř budov. Pomáhá eliminovat skenování pozic, ale také řídit pohyb flotily po hale a další funkcionality. Přínosy přestavili Michael Klaus (Sewio) a Rostislav Schwob (Aimtec).

 

Je však i přes pestrost a různorodost všech prezentací nějaký společný bod, na kterém se shodli všichni řečníci? Ano, a jsou hned dva. Prvním z nich je, že jakékoli digitalizaci v jakémkoli rozsahu musí předcházet důkladná příprava – výsledných procesů i samotného zavádění nových technologií a systémů. Druhým společným závěrem je to, že digitalizace je vždy o lidech. Je důležité je na změny připravit a dát jim čas, aby se s novinkami seznámili. Nové technologie a systémy jsou tu totiž proto, aby jim (nám) ulehčily život. A to se v případě správné a důkladné přípravy a výběru vhodných řešení daří.

 

Konferenci Trendy automobilové logistiky (TAL) pořádala společnost Aimtec ve spolupráci s IHK Regensburg. Odbornými partnery byly společnosti Lintech a Zebra, partnery se staly společnosti Desseq, Fanuc, Openmatics a Mechatronik Kompetenz-Netzwerk.

Fotogalerie


Další novinky

29. 7. 2019

Americká nezisková organizace IEOM pořádala již třetí Evropskou konferenci průmyslového inženýrství a provozního řízení za účasti odborníků z více...

23. 7. 2019

Přesně 23 let uplynulo 23. července 2019 od založení společnosti Aimtec. Firma se rozhodla toto výročí oslavit symbolicky spuštěním nového content...

9. 7. 2019

První workshop o pokročilém plánování výroby jsme pořádali společně s Jihočeskou hospodářskou komorou, a příjemně nás překvapil počet účastníků,...

1. 7. 2019

Jan Kratochvil povede v Aimtecu od 1. července divizi SAP. Ve firmě působí už dvanáct let, stál například u zrodu produktu SappyWMS. Nyní bude...

Všechny novinky
Aimtec
© Aimtec All rights reserved.