MENU
×
Home O společnosti Novinky DŘEVO TRUST zavedl plně automatizovaný sklad, o...

28. 5. 2020

DŘEVO TRUST zavedl plně automatizovaný sklad, o systémovou integraci se postaral Aimtec

Že automatizace interní logistiky není výsadou automobilového průmyslu a e-commerce, dokazuje nový projekt společnosti Aimtec pro českého prodejce dřevěných materiálů a výrobků DŘEVO TRUST. Pro výstavbu nových hal se rozhodl pro řešení formou plně automatizovaných skladů. V listopadu 2019 se uskutečnilo úspěšné spuštění ostrého provozu v Lipníku nad Bečvou, v roce 2020 a 2021 dojde k rozšíření do poboček v Hradci Králové a Plzni. Kvůli specifickým technologiím a jejich komunikačním protokolům vyvinul Aimtec vlastní virtuální simulátor procesů, který projekt výrazně zrychlil a zjednodušil nastavení řídicího systému.

Na začátku projektu nového pojetí interní logistiky byly dva hlavní motivátory: umět rychle, bezchybně a bez poškození vychystat velké množství materiálu pro velkoodběratele a zároveň vize společnosti posunout své intralogistické procesy na úroveň, která bude přinášet výhody ještě dalších 5‒10 let. DŘEVO TRUST se proto rozhodl pro výstavbu nové haly v Lipníku nad Bečvou, kde byla část určená pro skladování desek realizována jako plně automatizovaný sklad. Obdobné řešení čeká pobočky v Hradci Králové a Plzni.

Při vzrůstajícím sortimentu jsme potřebovali zvyšovat skladové prostory. Hledali jsme proto řešení, které by umožňovalo vyšší využití prostor. Využili jsme zakladač v automatickém režimu a udělali jsme ještě krok navíc a přidali vakuové manipulátory, aby byl celý proces z větší části automatizovaný. Museli jsme také vyřešit, že technologie nám nedokáže dodat pouze jeden dodavatel, a museli jsme zorganizovat dodavatele dva – jednoho na regály a zakladače a druhého na vakuové manipulátory a vstupně-výstupní manipulaci materiálu. Ani jedna z firem však neřešila automatizační logiku. Hledali jsme proto někoho, kdo vyřeší WMS i automatizaci. Aimtec v tomto uspěl nejlíp,“ říká k projektu Libor Toman, člen představenstva společnosti DŘEVO TRUST, a.s.

Roli systémového integrátora v projektu získal Aimtec. Měl za úkol integrovat do řídicího systému všechny fyzické technologie a nastavit skladovou logiku. Automatizovaný sklad v DŘEVO TRUST je unikátní i tím, že využité hardwarové technologie jsou v ČR pohromadě využity vůbec poprvé. „Po předání položky k zaskladnění personálem systém určí podle několika kritérií skladovou pozici a postará se o synchronizaci všech technologií, včetně řízení rovnací stolice, zakladačů, posuvných vozíků nebo speciálního vakuového manipulátoru. Desky totiž nesmějí být manipulací nijak poškozeny,“ popisuje Jiří Žižka, Consultant společnosti Aimtec, který měl projekt na starosti, a dodává: „Při vychystávání systém zkontroluje, že na skladě jsou všechny položky podle zakázky, dá pokyn k přípravě obalového materiálu, všeho ostatního zboží, a následně požadované zboží uloží na dočasné místo. Ve chvíli nakládky a expedice začne systém přivážet expediční jednotku k předávacímu místu, kde si ho převezme personál pomocí Pick by Light.“

Řídicí systém na míru a simulátor procesů ve virtuální realitě

Řídicí systém pro plně automatický sklad v DŘEVO TRUST byl upraven na míru zákazníkovi. Zaskladnění probíhá na základě kombinace několika kritérií, kterými jsou strategie zaskladnění ABC nebo rovnoměrné rozložení do více zón pro případ poruchy jednoho z jeřábů. Systém bere v úvahu i koeficient náhodnosti a samozřejmostí je obrysová a výšková kontrola. Specifické ale byly také technologie (zakladače, vakuový manipulátor, rovnačky a další), a Aimtec tak stál před otázkou, jak co nejrychleji nastavit komunikaci mezi systémem a hardwarem a pokrýt přitom všechny situace a procesy. Vytvořil proto speciální simulátor procesů ve virtuální realitě, který pomohl týmu konzultantů vyzkoušet návaznost procesů ještě před samotnou implementací fyzických technologií. Díky virtuální simulaci mohl otestovat správné procesy a některé chybové situace předem ještě před dodáním všech technologií, čímž se podařilo zkrátit dobu prototypování na rozumné minimum. Simulátor také pomůže při budoucím rozvoji projektu, jeho změnách nebo úpravách.

„Chtěl bych vyzdvihnout odvahu vedení společnosti DŘEVO TRUST realizovat tak velký projekt. Také interní tým na straně zákazníka prokázal velkou profesionalitu, a jsme proto velmi rádi, že jsme mohli společně nastavit novou etapu logistiky této společnosti,“ dodává k projektu Vít Glasl, Business Development Manager Production & Logistics, Aimtec.

DŘEVO TRUST, a.s.

je česká dřevařská firma s více než dvacetiletou zkušeností. Je dodavatelem s největší sítí prodejen v oboru v České republice a sortimentem s 20 tisíci produkty. Jejími hlavními zákazníky jsou velkoodběratelé – hobbymarkety a firemní zákazníci, ale také řemeslníci a kutilové.

www.drevotrust.cz


Další novinky

19. 5. 2020

Blížící se termín přechodu na SAP S/4HANA i požadavky na integraci nových technologií a pokročilejší automatizaci vedly společnost Aimtec k vývoji...

14. 5. 2020

Globální zdravotnická společnost Fresenius Kabi, která se specializuje na výrobu a distribuci léčivých přípravků a zdravotnické technologie, v...

29. 4. 2020

Poradensko-technologická společnost Aimtec dodává svá řešení bez nutnosti setkání zákazníka a dodavatele. Firma tímto krokem umožnuje i v aktuální...

12. 3. 2020

Naše supportní oddělení zůstává i nadále v provozu, stejně tak cloudové a ostatní služby.

Všechny novinky
Aimtec
© Aimtec All rights reserved.