MENU
×
Home O společnosti Reference Metaldyne Metaldyne Oslavany: Plánování výroby lisovaných dílů

Metaldyne Oslavany: Plánování výroby lisovaných dílů

Metaldyne GmbH

Při plánování naší složité strojírenské výroby jsme se potýkali s řadou omezení. Pro zlepšení plánování výroby, zajištění synchronizace procesů a splnění stanovených cílů jsme si z na trhu dostupných řešení vybrali APS systém Asprova. Přesvědčil nás svou funkčností a referencemi u zákazníků s obdobnou výrobou a podporou po celém světě.

Renata Ťopková, vedoucí plánování výroby Metaldyne Oslavany

Cíle

  • Zvýšení efektivity výroby.
  • Vizualizace plánu a aktuálního stavu výroby.
  • Plánování výroby s kontrolou dostupnosti materiálu.
  • Synchronizace stupňů výroby mezi lokacemi Oslovany a Zbýšov.

Přínosy

  • Odstranění operativy plánovačů.
  • Maximální prostupnost výroby při růstu obratu.
  • Rychlé přeplánování v případě výpadku strojů, změny požadavků.

Metaldyne Oslavany je strojírenská firma se 100% zahraniční účastí zabývající se lisováním za studena a obráběním. Firma spadá pod americkou investiční společnost. Stávající výrobní program zahrnuje především drážkové náboje pro nákladní automobily, různé druhy hřídelů včetně drážkovaných a dutých a ostatní komponenty používané v automobilovém průmyslu. Zákazníky jsou automobilky jako BMW, Daimler, VW, nebo dodavatelé ZF, Magna a Dana. V říjnu roku 2012 otevřela společnost nový výrobní areál ve Zbýšově u Brna pro účely obrobny. 

Fakta o projektu

Fáze 1 Analýza aktuálního stavu.
Fáze 2 Specifikace řešení.
Fáze 3 Implementace dle požadavků na efektivní plánování výroby.
Fáze 4 Nasazení systému do produkčního provozu.

 

Výzvy a rizika projektu

Výchozí situace

Management společnosti Metaldyne Oslavany s.r.o. dlouhodobě hledal řešení pro efektivnější plánování výroby lisovaných a obráběných dílů pro automobilový průmysl. Plánování i distribuce aktuálního plánu probíhalo manuálně v Excelu. To způsobovalo vysokou administrativu. ERP systém neumožňoval detailní plánování výroby s ohledem na kapacity zdrojů. Rozpracovaná výroba vykazovala vysoký stav, probíhala náročná kontrola dispozic vstupního materiálu. Nebylo možné provádět simulace plánu a hledat tak optimální výrobní program. Po výběru mezi několika systémy se management společnosti rozhodl pro APS systém Asprova - pokročilý nástroj pro plánování a vyhodnocování výroby v obou závodech v České republice – Oslavany a Zbýšov. Vybraný systém podporuje také roll-out do ostatních poboček společnosti Metaldyne. Uvažuje se hlavně o závodech v Zellu a Norimberku.

Požadavky a cíle zákazníka

Řešení

Japonský APS systém Asprova určený pro plánování a řízení výroby naplnil aktuální požadavky a cíle výroby stanovené managementem společnosti Metaldyne. Aimtec společně se zástupci firmy Metaldyne nasadil systém do specifického prostředí obou závodů v České republice. Počáteční fáze implementace Asprovy zahrnovala analýzu a optimalizaci interních procesů. Následně proběhla integrace infomačních systémů XPPS, MES a Asprova, která podpořila správné nastavení kmenových dat v ERP systému. Pro tento účel byly vytvořeny sestavy, které umožnily rychlou a efektivní úpravu potřebných dat. Nastavením plánovacího modelu a testováním na reálných datech byla připravena změna v procesu plánování. Asprova poskytuje plánovačům pokročilý nástroj pro náročné plánování výroby. Každý plánovací den se pro tvorbu plánu importují do Asprovy data ze systému XPPS. Plánovač generuje plán výroby na každý zdroj až na 3 týdny. Nejprve naplánuje řezárnu (vstupní pracoviště výrobního procesu). Následně se automaticky naplánují všechny návazné operace v obou výrobních závodech (Oslavany a Zbýšov). Potvrzené výrobní zakázky poté vydá do výroby. Na další dva až tři týdny sestaví kapacitní výhledy, naplánuje obsluhu a seřizovače. Vytvořený plán se distribuuje do výroby. Obsluha tak vidí frontu práce. Import dat (stavy zásob, odvolávky, výrobní data) do Asprovy trvá přibližně 10 minut. Vlastní vytvoření plánu včetně korekcí založených na skutečné výrobě v Asprově se zkrátilo z původních 3 hodin denně na 1 hodinu. Automatická příprava dat v systému XPPS se děje v brzkých ranních hodinách po dobu 40 minut.

Specifika řešení

Přínosy

*Přínosy byly vyčísleny v roce implementace APS Asprova.

 

Vrátit se zpět na výpis projektů

Aimtec
© Aimtec All rights reserved.