MENU
×
Home O společnosti Novinky Vše, co potřebujete vědet o odvolávkach

Vše, co potřebujete vědet o odvolávkach

Odvoláváme, co jsme objednali, objednáváme, co jsme odvolali! Odvolávky. Termín a hlavně proces, který se musí naučit všichni, kdo chtějí přežít a uspět v automotive. Co se ale za tímto zaklínadlem skrývá? A co znamená skluz, okamžitá potřeba nebo kumulativní čísla?

 

V ideálním světě by se zákazník a dodavatel v předstihu domluvili na požadovaném zboží a datu jeho dodání. Protože jsou ale doba i automobilový průmysl turbulentní, musí průmysl reagovat na neustálé změny. V automotive se pro specifikaci požadovaných dodávek používají zmiňované odvolávky (LAB, call-off, Forecast). Jde o zprávy, které poskytují výhled na delší období a které jsou tak základním podkladem pro plánování výroby a nákup. Zároveň se ale mohou odvolávky v čase měnit. Resp. s blížícím se datem dodání se neustále zpřesňují. Pro správné plánování výroby, expedici a fakturaci je důležité umět tyto zprávy zpracovat a data z nich dále předat ostatním systémům, aby konečný výsledek odpovídal požadavkům zákazníka.  

 

V případě, že musíte odvolávky řešit jen pro jednoho ze svých zákazníků, je poměrně jednoduché zpracovávat data manuálně. Jakmile ale dodáváte více automobilkám nebo jejich dodavatelům, situace se zkomplikuje. Každá automobilka má totiž jiné požadavky na strukturu dat, lišit se mohou i zprávy k různým výrobkům stejného zákazníka, a to i přesto, že používá některý z rozšířených EDI standardů. Speciální systém pro elektronickou výměnu dat a jejich automatické zpracování je pak nutností.

 

 

Datum/verze  

6. 2.

13. 2.

20. 2.

27. 2.

6. 3.

13. 3.

20.3.

27. 3.

3. 4.

1.1

100

50

80

90

150

20

50

80

200

1.2

 

70

80

100

100

50

150

80

200

 

Zjednodušená ukázka změny odvolávek v čase.

 

Odvolávky předávají informace také o tzv. skluzu nebo okamžité potřebě. Skluz vzniká, pokud jste automobilce nedodali své výrobky v požadovaném termínu. To může znamenat drobnost, kterou vyřešíte s logistikou na druhé straně, v extrémním případě ale i expresní dodávku letadlem.

Další nestandardní situací, která může v automobilovém průmyslu nastat, je odvolávka o tzv. okamžité potřebě. Nastává v případě, kdy automobilka zjistí, že jí chybí komponenty, které musí v co nejkratší možné době získat, jinak je ohrožena plynulost výroby. I v tomto případě pošle svým dodavatelům zprávu s požadavkem na zvláštní dodávku.

 

Posledním termínem, který vám v souvislosti s odvolávkami chceme představit, jsou kumulativní čísla. O tom, kolik výrobků si už zákazník převzal, kolik jich je na cestě a kolik ještě musíte dodat, se dozvíte z automotive odvolávek na bázi kumulativních čísel, které vám pomohou informace hlídat nebo dopočítat v ERP. Speciální EDI systém sestaví kompletní report, a vaši zaměstnanci se tak mohou věnovat jiným činnostem, než je přepisování dat z různých systémů. O eliminaci chyb se snad ani nemusíme zmiňovat.

Další novinky

4. 9. 2018

Elektronická výměna dat (EDI) je standardem ve stále více oborech. V automotive je EDI nekompromisně vyžadována nejen všemi světovými...

13. 8. 2018

Automotive je na své dodavatele náročný jako málokterý jiný obor. Nejenže jednotlivé komponenty musí splňovat přísná kritéria na kvalitu a...

7. 8. 2018

Od září nás opět čekají zajímavé konference a workshopy, na kterých nás můžete potkat. Začínáme v září v Praze, pokračujeme přes Německo a...

23. 7. 2018

Jak ještě víc zefektivnit vyskladňování pomocí Pick by Light, zejména pokud v jedné skladové zóně zaskladňuje nebo vychystává více operátorů...

Všechny novinky
Aimtec
© Aimtec All rights reserved.