MENU
×
Home O společnosti Novinky Vše, co potřebujete vědet o odvolávkach

11. 10. 2018

Vše, co potřebujete vědet o odvolávkach

Odvoláváme, co jsme objednali, objednáváme, co jsme odvolali! Odvolávky. Termín a hlavně proces, který se musí naučit všichni, kdo chtějí přežít a uspět v automotive. Co se ale za tímto zaklínadlem skrývá? A co znamená skluz, okamžitá potřeba nebo kumulativní čísla?

V ideálním světě by se zákazník a dodavatel v předstihu domluvili na požadovaném zboží a datu jeho dodání. Protože jsou ale doba i automobilový průmysl turbulentní, musí průmysl reagovat na neustálé změny. V automotive se pro specifikaci požadovaných dodávek používají zmiňované odvolávky (LAB, call-off, Forecast). Jde o zprávy, které poskytují výhled na delší období a které jsou tak základním podkladem pro plánování výroby a nákup. Zároveň se ale mohou odvolávky v čase měnit. Resp. s blížícím se datem dodání se neustále zpřesňují. Pro správné plánování výroby, expedici a fakturaci je důležité umět tyto zprávy zpracovat a data z nich dále předat ostatním systémům, aby konečný výsledek odpovídal požadavkům zákazníka.  

V případě, že musíte odvolávky řešit jen pro jednoho ze svých zákazníků, je poměrně jednoduché zpracovávat data manuálně. Jakmile ale dodáváte více automobilkám nebo jejich dodavatelům, situace se zkomplikuje. Každá automobilka má totiž jiné požadavky na strukturu dat, lišit se mohou i zprávy k různým výrobkům stejného zákazníka, a to i přesto, že používá některý z rozšířených EDI standardů. Speciální systém pro elektronickou výměnu dat a jejich automatické zpracování je pak nutností.
 

Datum/verze  

6. 2.

13. 2.

20. 2.

27. 2.

6. 3.

13. 3.

20.3.

27. 3.

3. 4.

1.1

100

50

80

90

150

20

50

80

200

1.2

 

70

80

100

100

50

150

80

200

 Zjednodušená ukázka změny odvolávek v čase.
 

Odvolávky předávají informace také o tzv. skluzu nebo okamžité potřebě. Skluz vzniká, pokud jste automobilce nedodali své výrobky v požadovaném termínu. To může znamenat drobnost, kterou vyřešíte s logistikou na druhé straně, v extrémním případě ale i expresní dodávku letadlem.

Další nestandardní situací, která může v automobilovém průmyslu nastat, je odvolávka o tzv. okamžité potřebě. Nastává v případě, kdy automobilka zjistí, že jí chybí komponenty, které musí v co nejkratší možné době získat, jinak je ohrožena plynulost výroby. I v tomto případě pošle svým dodavatelům zprávu s požadavkem na zvláštní dodávku.

Posledním termínem, který vám v souvislosti s odvolávkami chceme představit, jsou kumulativní čísla. O tom, kolik výrobků si už zákazník převzal, kolik jich je na cestě a kolik ještě musíte dodat, se dozvíte z automotive odvolávek na bázi kumulativních čísel, které vám pomohou informace hlídat nebo dopočítat v ERP. Speciální EDI systém sestaví kompletní report, a vaši zaměstnanci se tak mohou věnovat jiným činnostem, než je přepisování dat z různých systémů. O eliminaci chyb se snad ani nemusíme zmiňovat.


Další novinky

8. 4. 2019

Plzeňská poradensko-technologická společnost Aimtec uvádí na trh novou platformu aimtec.cloud. Rozšiřuje tím portfolio vlastních produktů, které...

14. 3. 2019

O víkendu 8.‒10. března 2019 se v plzeňské Moving Station konal už čtvrtý #AimtecHackathon. Jeho hlavní částí byl programátorský maraton, při...

4. 2. 2019

Společnost Aimtec pořádá už počtvrté akci #AimtecHackathon, který slibuje rozšířený program, týmy i řečníky ze zahraničí, ale také přítomnost...

29. 1. 2019

Na více než čtyřiceti výrobních linkách společnosti  Panasonic Automotive Systems  v Pardubicích vzniká přes 700 různých modelů autorádií a další...

Všechny novinky
Aimtec
© Aimtec All rights reserved.