MENU
×
Home O společnosti Novinky Základy elektronické komunikace v automotive

Základy elektronické komunikace v automotive

Automotive je na své dodavatele náročný jako málokterý jiný obor. Nejenže jednotlivé komponenty musí splňovat přísná kritéria na kvalitu a dohledatelnost materiálů, ale svou nezastupitelnou roli hraje i elektronická výměna dat (EDI). EDI sice nemá na starosti přímo výrobu, integrace s dodavateli a odběrateli je ale zásadní. Pokud například nejsou zprávy typu ASN (Advance Shipping Notice) z jakéhokoli důvodu doručeny, nebo se v nich objeví chyba, hrozí od automobilek pokuty (zatíženky). Mají vliv na celkové hodnocení dodavatele, a tím i na další kontrakty společnosti. Přes EDI probíhá také fakturace, je proto důležité, aby vše fungovalo tak, jak má. 

Různé druhy zpráv

EDI si musí poradit se zpracováním různých druhů zpráv, které si mezi sebou dodavatel a zákazník vyměňují. Nejčastěji se setkáte s následujícími typy: 

Zprávy, které zasílá zákazník (automobilka) svému dodavateli:

 

Zprávy, které zasílá dodavatel zákazníkovi (automobilce):

Různé standardy

EDI standardy jsou souhrny pravidel, podle kterých jsou data ve zprávách strukturována; určují, jestli budou rozdělena do oddílů, složek a podobně.

 

Různé komunikační protokoly

Komunikační protokol je kanál, kterým jsou odesílány zprávy. Pokud chcete dodávat do automotive, musíte využívat alespoň jeden z těch, které se používají.

Stále více se také do popředí dostávají webové služby (WebServices).  V ideálním případě by vaše EDI mělo být schopno pružně reagovat na potřebu nových protokolů. Tato flexibilita vám umožní rozšiřovat vaši působnost k novým zákazníkům.  

Jak EDI nastavit, abyste vyhověli všem požadavkům zákazníka a zároveň měli k dispozici všechna data? Co všechno by vaše EDI mělo splňovat? Stáhněte si náš e-book, najdete v něm detaily o elektronické výměně dat v automotive včetně návodu, kdy se vyplatí mít vlastní EDI řešení a kdy naopak EDI outsourcovat, a mnoho dalších informací. 

Další novinky

4. 11. 2018

Ve chvíli, kdy kamion opouští brány vašeho areálu, v cílové destinaci už vědí, co je naloženo a kdy zboží dorazí. Luxus? V případě automotive...

1. 11. 2018

Koncern VW ruší od 1. ledna 2019 definitivně staré VDA zprávy a bude umožňovat pouze výměnu Global zpráv. Doposud používané VDA 4913 využívané pro...

25. 10. 2018

Plzeň, 25. října 2018  Je digitalizace přínosem, nebo naopak nutným zlem? Konference Trendy automobilové logistiky (TAL) 2018 přinesla...

23. 10. 2018

Jak jsme našemu zákazníkovi Magna pomohli s jednotným systémem plánování takto náročného procesu? Přečtěte si naši případovou studii .

Všechny novinky
Aimtec
© Aimtec All rights reserved.