MENU
×
Home O společnosti Novinky Základy elektronické komunikace v automotive

Základy elektronické komunikace v automotive

Automotive je na své dodavatele náročný jako málokterý jiný obor. Nejenže jednotlivé komponenty musí splňovat přísná kritéria na kvalitu a dohledatelnost materiálů, ale svou nezastupitelnou roli hraje i elektronická výměna dat (EDI). EDI sice nemá na starosti přímo výrobu, integrace s dodavateli a odběrateli je ale zásadní. Pokud například nejsou zprávy typu ASN (Advance Shipping Notice) z jakéhokoli důvodu doručeny, nebo se v nich objeví chyba, hrozí od automobilek pokuty (zatíženky). Mají vliv na celkové hodnocení dodavatele, a tím i na další kontrakty společnosti. Přes EDI probíhá také fakturace, je proto důležité, aby vše fungovalo tak, jak má. 

Různé druhy zpráv

EDI si musí poradit se zpracováním různých druhů zpráv, které si mezi sebou dodavatel a zákazník vyměňují. Nejčastěji se setkáte s následujícími typy: 

Zprávy, které zasílá zákazník (automobilka) svému dodavateli:

 

Zprávy, které zasílá dodavatel zákazníkovi (automobilce):

Různé standardy

EDI standardy jsou souhrny pravidel, podle kterých jsou data ve zprávách strukturována; určují, jestli budou rozdělena do oddílů, složek a podobně.

 

Různé komunikační protokoly

Komunikační protokol je kanál, kterým jsou odesílány zprávy. Pokud chcete dodávat do automotive, musíte využívat alespoň jeden z těch, které se používají.

Stále více se také do popředí dostávají webové služby (WebServices).  V ideálním případě by vaše EDI mělo být schopno pružně reagovat na potřebu nových protokolů. Tato flexibilita vám umožní rozšiřovat vaši působnost k novým zákazníkům.  

 

Jak EDI nastavit, abyste vyhověli všem požadavkům zákazníka a zároveň měli k dispozici všechna data? Co všechno by vaše EDI mělo splňovat? Stáhněte si náš e-book, najdete v něm detaily o elektronické výměně dat v automotive včetně návodu, kdy se vyplatí mít vlastní EDI řešení a kdy naopak EDI outsourcovat, a mnoho dalších informací. 

Další novinky

4. 9. 2018

Elektronická výměna dat (EDI) je standardem ve stále více oborech. V automotive je EDI nekompromisně vyžadována nejen všemi světovými...

7. 8. 2018

Od září nás opět čekají zajímavé konference a workshopy, na kterých nás můžete potkat. Začínáme v září v Praze, pokračujeme přes Německo a...

23. 7. 2018

Jak ještě víc zefektivnit vyskladňování pomocí Pick by Light, zejména pokud v jedné skladové zóně zaskladňuje nebo vychystává více operátorů...

9. 7. 2018

Dodáváte do některé z automobilek v režimu Just-in-Sequence a řešíte, kolik z komponent si OEM vyfakturuje samo prostřednictvím tzv . self-billing...

Všechny novinky
Aimtec
© Aimtec All rights reserved.