MENU
×
Home O společnosti Novinky Základy elektronické komunikace v automotive

13. 8. 2018

Základy elektronické komunikace v automotive

Automotive je na své dodavatele náročný jako málokterý jiný obor. Nejenže jednotlivé komponenty musí splňovat přísná kritéria na kvalitu a dohledatelnost materiálů, ale svou nezastupitelnou roli hraje i elektronická výměna dat (EDI). EDI sice nemá na starosti přímo výrobu, integrace s dodavateli a odběrateli je ale zásadní. Pokud například nejsou zprávy typu ASN (Advance Shipping Notice) z jakéhokoli důvodu doručeny, nebo se v nich objeví chyba, hrozí od automobilek pokuty (zatíženky). Mají vliv na celkové hodnocení dodavatele, a tím i na další kontrakty společnosti. Přes EDI probíhá také fakturace, je proto důležité, aby vše fungovalo tak, jak má. 

Různé druhy zpráv

EDI si musí poradit se zpracováním různých druhů zpráv, které si mezi sebou dodavatel a zákazník vyměňují. Nejčastěji se setkáte s následujícími typy: 

Zprávy, které zasílá zákazník (automobilka) svému dodavateli:

 • Odvolávka (LAB, call-off, Forecast) je zpráva, která poskytuje výhled na delší období a poskytuje tak podklad pro plánování výroby a nákup.
 • Jemná odvolávka (FAB, DELJIT) již obsahuje údaj o požadovaném datu dodání.
 • Objednávka (ORDERS) se v automotive využívá zřídka. Slouží k objednání konkrétního zboží na konkrétní místo a datum.
 • Self-billing faktura je využívána především velkými společnostmi, kdy zákazník sám sobě vystaví fakturu na zboží od dodavatele.

 

Zprávy, které zasílá dodavatel zákazníkovi (automobilce):

 • ORDER RESPONSE (ORDRSP) je potvrzením objednávky. Stejně jako objednávka se v automobilovém průmyslu příliš nevyužívá.
 • Avízo o dodávce (ASN) je seznam výrobků, které budou dodány. Obsahuje také údaje o množství, balení nebo druhu dopravy.
 • Faktura slouží v automotive stejně jako v jiných oborech.

Různé standardy

EDI standardy jsou souhrny pravidel, podle kterých jsou data ve zprávách strukturována; určují, jestli budou rozdělena do oddílů, složek a podobně.

 

 • UN/EDIFACT - (United Nations Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport), jde o významně rozšířený standard používaný napříč průmyslovými odvětvími. 
 • Odette/VDA -  (Organisation for Data Exchange by Tele Transmission in Europe), odette je předchůdkyní EDIFACTu v Evropě. Byla jednou z prvních organizací, která se zasazovala o kompletní přenos dat mezi automobilkami a jejich dodavateli. 
 • RosettaNet - Neziskové konsorcium je složené z více než 600 firem, které pocházejí převážně z oborů IT, elektrotechniky, polovodičů, telekomunikací nebo služeb. 
 • ANSI ASC X12 - (American National Standards Institiute Accredited Standards Committee X12), tento standard je rozšířený zejména v USA, první X12 je již z roku 1982. 

Různé komunikační protokoly

Komunikační protokol je kanál, kterým jsou odesílány zprávy. Pokud chcete dodávat do automotive, musíte využívat alespoň jeden z těch, které se používají.

 • OFTP/2 je nejrozšířenější v Evropě,
 • v Asii se přiklánějí spíše k AS2,
 • 400 (VAN) je nejvyužívanější v Americe.  

Stále více se také do popředí dostávají webové služby (WebServices).  V ideálním případě by vaše EDI mělo být schopno pružně reagovat na potřebu nových protokolů. Tato flexibilita vám umožní rozšiřovat vaši působnost k novým zákazníkům.  

Jak EDI nastavit, abyste vyhověli všem požadavkům zákazníka a zároveň měli k dispozici všechna data? Co všechno by vaše EDI mělo splňovat? Stáhněte si náš e-book, najdete v něm detaily o elektronické výměně dat v automotive včetně návodu, kdy se vyplatí mít vlastní EDI řešení a kdy naopak EDI outsourcovat, a mnoho dalších informací. 


Další novinky

9. 7. 2019

První workshop o pokročilém plánování výroby jsme pořádali společně s Jihočeskou hospodářskou komorou, a příjemně nás překvapil počet účastníků,...

1. 7. 2019

Jan Kratochvil povede v Aimtecu od 1. července divizi SAP. Ve firmě působí už dvanáct let, stál například u zrodu produktu SappyWMS. Nyní bude...

26. 6. 2019

Součástí Regionálního partnerského summitu 2019 SEE & CEE pořádaného Zebra Technologies bylo také ocenění nejlepších partnerů regionu.

21. 6. 2019

Společnost Zebra Technologies oznámila od 17.6.2019 novou adresu svého servisního centra pro produkty Zebra EVM . Pokud servis a opravy řešíte...

Všechny novinky
Aimtec
© Aimtec All rights reserved.