Tisková zpráva

Když přestane stačit tabulkový procesor

  • 9. 7. 2019

První workshop o pokročilém plánování výroby jsme pořádali společně s Jihočeskou hospodářskou komorou, a příjemně nás překvapil počet účastníků, kteří do Českých Budějovic dorazili. 

Zdá se, že nástroje pro plánování výroby si začínají získávat víc pozornosti. Není divu. Při stále rychlejších taktech, většímu počtu výrobků i složitějším výrobním procesům může APS (Advanced Planning and Scheduling) systém firmám přinést velké úspory. A hlavně o nich byla v červnu řeč.

Seminářem provázeli naši odborníci na plánování – Pavel Boháč, vedoucí divize APS a Václav Kalina, specializující se na prodej APS řešení našim zákazníkům. Pro svůj výklad zvolili poněkud svérázné metody, například přirovnání softwarových nástrojů ve firmě k lidskému mozku, ale zaměřili se také na tolik stále oblíbené tabulkové procesory i zkušenosti se zaváděním robustního systému, jakým je APS, do praxe.

Správná data i tým

Ve spoustě společností se stále pro plánování využívá MS Excel. Za léta praxe a používání ho plánovači dostanou do stavu, kdy je doslova „vytuněný“. I tak se ale může stát, že plánování pořád skřípe. Proč? Třeba nízkou možností kontroly výpočtu nebo neustálým sdílením různých verzí souboru, ve kterých se lze lehko ztratit nebo jednoduše tím, že už nelze zanést velké množství výrobních operací. Proto nastupují APS systémy, které s námi jsou od 90. let minulého století a mají před sebou ještě velkou budoucnost. Dříve byla problémem jejich nasazení například výpočetní kapacita, ta se ale během let rapidně zlepšila. Zůstávají tak úskalí spojená spíše s lidmi – správnost kmenových dat, zaškolení klíčových uživatelů, časové kapacity a integrace s okolními systémy. I s tím se ale lze úspěšně vyrovnat a jak se mohli účastníci přesvědčit na případových studiích, APS pak přinese obrovské benefity – finanční i časové.

Zaujala Vás možnost podobného semináře? Na podzim chystáme další, sledujte naše stránky a sociální sítě a dozvíte se tak o termínu jako první.