MENU
×
Home O společnosti Novinky Materiál bude. ASN poví, kdy a jaký

Materiál bude. ASN poví, kdy a jaký

Ve chvíli, kdy kamion opouští brány vašeho areálu, v cílové destinaci už vědí, co je naloženo a kdy zboží dorazí. Luxus? V případě automotive naprostý standard, protože dodavatelé v okamžiku expedice posílají zákazníkovi takzvané avízo o dodávce (Advanced Shipping Notice – ASN). ASN je vedle odvolávek klíčovou zprávou dodavatelského řetězce. Poskytuje totiž informace o právě probíhající dodávce – informuje o tom, jaké zboží, v jakém množství a balení bude kdy dodáno. To vede k optimalizaci dodavatelsko-odběratelského řetězce, k přesnějšímu plánování výroby i k optimalizaci skladových zásob.

 

Konkrétní obsah avíza se může lišit na základě různých standardů, a to i přesto, že zákazníci používají stejný standard EDI zprávy. Někdy ho také najdete pod jinými názvy: Manifest, DESADV nebo EDI 856. Vždy byste však v ASN měli najít základní informace o právě probíhající dodávce:

 

 

Čím výše jste v rámci dodavatelského řetězce, tím spíše se setkáte s tím, že si automobilka/TIER 1 určuje i konkrétní čas a místo vykládky, tedy bránu, ke které musí kamion přijet. V takovém případě se bavíme o Just-in-Time dodávkách. Automobilky totiž nemají kapacity na to, aby si dělaly zásoby jednotlivých komponent, a právě proto vyžadují konkrétní čas dodání. Celou výrobu a návazný dodavatelský řetězec proto sladí tak, aby jim jednotlivé díly dorazily v době, kdy je potřebují namontovat, nebo jen v nejkratší potřebné době před montáží. V případě dodávání přímo na výrobní linku se bavíme o Just-in-Sequence dodávkách. O těch vám povíme příště.

ASN jako podklad pro příjemku i fakturaci

ASN není jen obyčejnou informací o odeslaném zboží, slouží také k fyzické kontrole dodávky. Při příjmu na straně zákazníka dochází k identifikaci jednotlivých manipulačních jednotek – nejčastěji pomocí čárových kódů – a k jejich zpětné kontrole v souladu s ASN. Automaticky je tak zkontrolováno, zda bylo dodáno opravdu všechno zboží, které bylo avizováno. Celý proces především šetří čas a snižuje chybovost.

 

V neposlední řadě je ASN jedním z podkladů pro fakturaci, ať už v klasickém nebo takzvaném self-billing systému. Jedině zboží podle potvrzených avíz o dodávce, která souhlasí se skutečnými dodávkami, můžete automobilce fakturovat. I zde se ale můžete setkat s postihy – za neodeslání ASN, za jeho pozdní odeslání, za dodání jiného zboží, než je uvedeno v avízu, nebo za jeho chybný formát, který automobilka nemohla přečíst. Chcete se takovým chybám a následným pokutám vyhnout? Pořiďte si takový EDI systém, který vám umožní flexibilitu v počtu zákazníků i standardů zpráv, stejně tak jako úpravy dat podle specifických požadavků vašich zákazníků na formát a strukturu dat. Jeden takový pro vás máme.

Další novinky

1. 11. 2018

Koncern VW ruší od 1. ledna 2019 definitivně staré VDA zprávy a bude umožňovat pouze výměnu Global zpráv. Doposud používané VDA 4913 využívané pro...

25. 10. 2018

Plzeň, 25. října 2018  Je digitalizace přínosem, nebo naopak nutným zlem? Konference Trendy automobilové logistiky (TAL) 2018 přinesla...

23. 10. 2018

Jak jsme našemu zákazníkovi Magna pomohli s jednotným systémem plánování takto náročného procesu? Přečtěte si naši případovou studii .

11. 10. 2018

Odvoláváme, co jsme objednali, objednáváme, co jsme odvolali! Odvolávky. Termín a hlavně proces, který se musí naučit všichni, kdo chtějí přežít a...

Všechny novinky
Aimtec
© Aimtec All rights reserved.