MENU
×
Home O společnosti Novinky Sedm kroků k úspěšnému zavedení EDI

Sedm kroků k úspěšnému zavedení EDI

Elektronická výměna dat (EDI) je standardem ve stále více oborech. V automotive je EDI nekompromisně vyžadována nejen všemi světovými automobilkami, ale v čím dál větší míře i dodavateli TIER1. Při získání zakázky pro automobilový průmysl se tak EDI nevyhnete.  

Zavedení EDI je náročné jak technicky, tak organizačně. Ačkoli outsourcing může proces zavedení nového systému zkrátit, je vždy důležité myslet na komplexnost celého projektu tak, aby byl zaručen jeho úspěch. Jak se na zavedení EDI připravit, jsme shrnuli do sedmi jednoduchých kroků. 

1.  Specifikujte požadavky

Hned na začátku přesně specifikujte, co od EDI řešení potřebujete. Důležité je také ověřit, zda vaše ERP umí zpracovávat data pro automotive, tedy jestli umí reagovat na odvolávky, zabalit ASN nebo zda si poradí s tzv. self-billingem. Někteří dodavatelé EDI mají sice již  připravená řešení pro většinu automobilek, přesto je třeba upřesnit, co všechno musí vaše EDI umět.

2.  Vyberte tým

Jen dobře sestavený správný tým pomůže vyřešit implementaci EDI. Ujasněte si, kdo se může projektu věnovat interně a co naopak budete vyžadovat od externího dodavatele. Rozdělte role a jasně definujte, kdo má rozhodovací pravomoci. Pokud chcete tým minimalizovat, hledejte v dalším bodě volbu outsourcing. 

3.  Zvolte způsob (on-premise vs. outsourcing)

To, zda budete EDI spravovat na svých interních serverech nebo ji budete outsourcovat, je klíčové rozhodnutí, které je třeba učinit hned na začátku. Každý způsob má své výhody i nevýhody, ale čím dál víc se vyplácí zavést EDI jako službu. Podle jakého klíče se rozhodnout, najdete například v našem e-booku.

 4.  Určete partnera

Jak již bylo řečeno, EDI je jedním z klíčových procesů ve firmě. Je nanejvýše důležité mít partnera, který vám pomůže nejen na začátku, kdy nové řešení zavádíte, ale který je vám k dispozici i po spuštění. Při výběru se zaměřte na několik hlavních bodů:

5.  Integrujte na okolní systémy

Zavedení EDI nedává smysl bez integrace na informační systém. Jedině tak dojde k eliminaci chyb a vy se vyvarujete zbytečného přepisování. Zároveň se zajistí plynulý a automatizovaný přenos informací a změn požadavků od zákazníka, na které musí výroba reagovat. 

6.  (Ne)vyvíjejte mapy

Pro hladký průběh komunikace je třeba mapovat jednotlivé dokumenty a položky v nich. Každý systém a zákazník totiž mohou mít odlišnou strukturu zpráv. Mapování vám zajistí, že se stejné položky načtou do jednotlivých zpráv a systémů tam, kam mají. Vývoji map se zpravidla věnují speciální týmy, které mají s mappingem zkušenost. Expertní znalost dodavatele EDI řešení je tedy v tomto případě nezastupitelná. 

7.  Testujte a nakonec spusťte

Posledním krokem je testování, ideálně na reálných datech. Při této fázi se ještě můžou odhalit drobné chyby, které při nastavování a programování nenastaly. Test systému před jeho finálním spuštěním je další zárukou, že se při ostrém provozu nevyskytnou žádné komplikace.  Jakmile se ukáže, že všechny testy dopadly dle očekávání, nezbývá než systém spustit a začít automatickou výměnu dat ve vašem dodavatelsko-odběratelském řetězci využívat naplno.

 

Další novinky

13. 8. 2018

Automotive je na své dodavatele náročný jako málokterý jiný obor. Nejenže jednotlivé komponenty musí splňovat přísná kritéria na kvalitu a...

7. 8. 2018

Od září nás opět čekají zajímavé konference a workshopy, na kterých nás můžete potkat. Začínáme v září v Praze, pokračujeme přes Německo a...

23. 7. 2018

Jak ještě víc zefektivnit vyskladňování pomocí Pick by Light, zejména pokud v jedné skladové zóně zaskladňuje nebo vychystává více operátorů...

9. 7. 2018

Dodáváte do některé z automobilek v režimu Just-in-Sequence a řešíte, kolik z komponent si OEM vyfakturuje samo prostřednictvím tzv . self-billing...

Všechny novinky
Aimtec
© Aimtec All rights reserved.