MENU
×
Home O společnosti Novinky Aimtec zvítězil v soutěži o nejlepší softwarovou inovaci ČR

30. 4. 2019

Aimtec zvítězil v soutěži o nejlepší softwarovou inovaci ČR

Plzeňská poradensko-technologická společnost Aimtec zvítězila v kategorii Top logistický produkt – software soutěže Impuls logistika, kterou vyhlašuje společnost Economia v rámci své konference Zóna logistika. Porotu zaujala aplikace rozšířené reality pro kontrolu kvality standardizovaných výrobků Aimtec AR Quality Check (ARQ).

Kontrola kvality pomocí rozšířené reality (AR) vznikla jako pilotní projekt pro významného dodavatele dveřních panelů osobních automobilů. Výrobky, které jsou standardizované tvarem, rozměry a dalšími parametry a které zároveň existují ve velkém množství variant, jsou těmi pravými, na které lze AR aplikovat. 

V případě projektu s dveřními panely mohou být rozdíly mezi jednotlivými konfiguracemi pro operátory lidským okem prakticky neviditelné. Cílem Aimtecu bylo poskytnout jim nástroj, se kterým dokážou vyhodnotit situaci rychle, jednoduše a pokaždé stejně. Rozšířená realita je automaticky upozorní na jakékoliv odchylky od požadovaného stavu a umožní je nejen detekovat, ale také komplexně zaznamenat z pohledu zpětné sledovatelnosti. Nahrazuje tak dlouhý seznam otázek, který musí kontrolor projít u každého dílu. 

Kontrola kvality pomocí tabletu

Při výstupní kontrole nejdříve pracovník kontroly kvality naskenuje pomocí tabletu čárový kód kontrolovaného dílu, a následně namíří kameru tak, aby byl na obrazovce celý díl. Systém automaticky monitoruje kontrolní body na výrobku a vyhodnotí, zda je díl kompletní. Pracovníkovi pak nabídne možnost vyfotografování produktu a zápis hodnoty výstupní kontroly. Data spárovaná s konkrétním výrobkem se odešlou do MES systému, kde jsou uložena pro další využití a zpětnou dohledatelnost.  

Proč se Aimtec pro aplikaci AR rozhodl, vysvětluje Petr Stejskal, Technical & Support Director společnosti: „I přesto, že je využití rozšířené reality teprve na začátku, vidíme v ní velkou budoucnost. Současné technologie již umožňují dosáhnout uspokojivých výsledků i u běžně dostupného hardwaru, kde klíčovou roli hraje software. Pro implementaci našich řešení využíváme nejnovější AR framework od lídra trhu, společnosti Vuforia.“    

První verze aplikace ARQ vznikla v rámci R&D platformy AimtecLab. Na jejím přerodu v komerční produkt pracuje specializovaný tým vývojářů hledající uplatnění pro nové technologie v praxi. Při vývoji kontroly kvality v AR hrály velkou roli její přínosy ‒ snížení času potřebného k provádění kontroly, eliminace chyb, snadné zaškolení na proces, zvýšení kvality informací díky přesným a jednoznačným záznamům a digitalizace procesu a s ním související eliminace spotřeby papíru pro tištěné záznamy. Řešení může být díky dedikovanému týmu upraveno na míru prakticky kterýmkoli zákazníkům.


Další novinky

26. 6. 2019

Součástí Regionálního partnerského summitu 2019 SEE & CEE pořádaného Zebra Technologies bylo také ocenění nejlepších partnerů regionu.

21. 6. 2019

Společnost Zebra Technologies oznámila od 17.6.2019 novou adresu svého servisního centra pro produkty Zebra EVM . Pokud servis a opravy řešíte...

14. 5. 2019

Moravskoslezský kraj má své kouzlo i průmyslový potenciál. Proto jsme právě tady uspořádali 16. dubna seminář o cloudových nástrojích pro...

8. 4. 2019

Plzeňská poradensko-technologická společnost Aimtec uvádí na trh novou platformu aimtec.cloud. Rozšiřuje tím portfolio vlastních produktů, které...

Všechny novinky
Aimtec
© Aimtec All rights reserved.